Jakub Niedoborek

Pochodzi z Lublina. W dzieciństwie pobierał lekcje gry na fortepianie. Prawdziwą pasją jego życia okazała się jednak gitara, którą odkrył mając szesnaście lat. Muzyki "klasycznej" uczył się pod kierunkiem prof. Kazimierza Szczebla w lubelskiej SM II st. i prof. Aliny Gruszki w Katowickiej Akademii Muzycznej. Brał także udział w lekcjach mistrzowskich u m.in. M. Barrueco, H. Käppela, H. Hope'a, D. Tanenbauma, J. Morela. Równolegle do edukacji klasycznej, samodzielnie poznawał tajniki muzyki flamenco. Jako jeden z pierwszych polskich gitarzystów wykonywał recitale gitarowe w całości poświęcone tej sztuce.
Posiada w swoim dorobku artystycznym laury na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych, m.in. Tychach, Lublinie, Warszawie i Przemyślu.
Jakub Niedoborek koncertuje w kraju i za granicą. Występował na wielu festiwalach m.in.: Gdańskich Spotkaniach Gitarzystów, Lubelskich Spotkaniach Gitarowych, Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych, Górnośląskim Festiwalu Kameralistyki, Lubelskim Nieustającym Festiwalu Gitarowym, Wrocławskim Festiwalu Gitara +, Warszawskim Festiwalu Gitarowym. Występował m.in. z orkiestrami Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej, oraz Camerata Impuls. Współtworzy zespoły: Por Fiesta, Soniquete (flamenco), Aires De Los Andes (muzyka latynoamerykańska), Tanguillo (tango argentyńskie). Jako gitarzysta sesyjny czy też wykonawca współpracuje z renomowanymi muzykami: Borysem Somerschafem (cygańskie romanse rosyjskie), Piotrem Bańką (muzyka elektroniczna), Rafałem Rozmusem (muzyka filmowa), Markiem Krajewskim (flamenco), Danza Del Fuego (flamenco) i Joszko Brodą (muzyka etniczna).
Jako doktor habilitowany zajmuje się działalnością naukową i pedagogiczną. Jest adiunktem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, prowadzi zajęcia z gitary flamenco w Akademii Muzycznej w Katowicach oraz naucza w lubelskich szkołach muzycznych. Prowadził kursy gry w stylu flamenco m.in. w Lublinie (Lubelskie Spotkania Gitarowe), Katowicach (Akademia Muzyczna), Warszawie (Akademia Muzyczna) i Krzyżowej (Międzynarodowy Letni Kurs Gitary). W 2006 roku w Katowickiej Akademii Muzycznej obronił rozprawę doktorską na temat "Gitara klasyczna i flamenco - analogie i różnice" (promotorem był prof. Jerzy Nalepka). Jest jednym z nielicznych gitarzystów wykonujących podczas recitali zarówno muzykę "klasyczną" jak i flamenco. Nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.